Skip to content

193 Mt Pleasant AveRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block11115
Lot42
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,146
Acreage4.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,500
42%
Improvement Value:$285,900
58%
Total Assessment$495,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,694+3.5%
2024$11,294+0.8%
2023$11,199+1.8%
2022$10,998+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,146DeedBook 24276, Page 770Recorded11/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958