Skip to content

1 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block21601
Lot47
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,155
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
51%
Improvement Value:$229,600
49%
Total Assessment$468,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,869+4.5%
2024$10,404+7.9%
2023$9,646+0.4%
2022$9,608+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,155DeedBook 24643, Page 1208Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4290, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1962