Skip to content

29 Mt Hope RdRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 25, 1998

Property Information

Block11203
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,318
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
45%
Improvement Value:$206,100
55%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,933+3.9%
2024$8,599+3.0%
2023$8,352+2.0%
2022$8,188+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4731, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1960