Skip to content

27 Mt Hope RdRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2002

Property Information

Block11203
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,318
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,600
46%
Improvement Value:$193,300
54%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+3.9%
2024$8,119+3.1%
2023$7,878+2.1%
2022$7,719+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960