Skip to content

30 Sunrise RdWharton, NJ 07885

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block11301
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,583
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
41%
Improvement Value:$262,900
59%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+3.8%
2024$10,213+2.9%
2023$9,927+2.0%
2022$9,730+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 23331, Page 1306Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6328, Page 154

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4424, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1954