Skip to content

11 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1944

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11301
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,368
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
50%
Improvement Value:$163,700
50%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,730+3.9%
2024$7,436+3.2%
2023$7,203+2.0%
2022$7,063+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1944