Skip to content

23 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1948

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 1, 2000

Property Information

Block11301
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,376
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
46%
Improvement Value:$186,400
54%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,084+3.9%
2024$7,783+4.2%
2023$7,472+2.1%
2022$7,321+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5143, Page 92

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4255, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1948