Skip to content

401 Rt 15 NWharton, NJ 07885

Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Apr 14, 2014

Property Information

Block11509
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage---
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,800
50%
Improvement Value:$564,800
50%
Total Assessment$1,120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,781+0.1%
2024$27,749-7.4%
2023$29,978-0.1%
2022$30,009+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 22524, Page 163Recorded4/30/2014