Skip to content

343 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 1995

Property Information

Block11509
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage816
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
59%
Improvement Value:$100,800
41%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,777+4.2%
2024$5,545+3.9%
2023$5,335+2.1%
2022$5,225+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929