Skip to content

13 Circle DrRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block20305
Lot100
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,760
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,400
52%
Improvement Value:$227,800
48%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,069+2.9%
2024$10,756+8.6%
2023$9,902+1.9%
2022$9,716+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 22397, Page 179Recorded8/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1968