Skip to content

11 Circle DrRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block20305
Lot101
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,752
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,400
53%
Improvement Value:$217,900
47%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,830+2.9%
2024$10,522+8.4%
2023$9,709+1.9%
2022$9,532+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 21455, Page 1887

Property Built

Built

Year Built: 1968