Skip to content

15 Woodside DrRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block20306
Lot122
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,043
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,400
45%
Improvement Value:$310,800
55%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,902+3.0%
2024$12,532+16.4%
2023$10,767+1.8%
2022$10,574+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,043DeedBook 24808, Page 700Recorded9/16/2024

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft2,043DeedBook 24263, Page 152Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,043DeedBook 22436, Page 1880Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5896, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1966