Skip to content

11 Katherine RdRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block20402
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings2
ZoningR-13
Sq Footage1,610
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,200
48%
Improvement Value:$246,100
52%
Total Assessment$477,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,092+4.5%
2024$10,617+7.8%
2023$9,851+0.5%
2022$9,804+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4464, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1955