Skip to content

28 Reservoir RdRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Aug 1, 2007

Property Information

Block20402
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,872
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
54%
Improvement Value:$188,700
46%
Total Assessment$410,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+4.4%
2024$9,090+8.6%
2023$8,372+0.3%
2022$8,350-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 20887, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1963