Skip to content

17 Lakeview Ct(Block 20501 Lot 9)Rockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2023

Property Information

Block20501
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,626
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,400
58%
Improvement Value:$257,400
42%
Total Assessment$612,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,143+3.1%
2024$13,713+6.8%
2023$12,836+2.0%
2022$12,580+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964