Skip to content

12 Miller AveRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block11103
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,534
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
37%
Improvement Value:$388,100
63%
Total Assessment$614,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,448+3.6%
2024$13,944+4.8%
2023$13,305+1.9%
2022$13,052+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$579,900
DeedBook 20915, Page 1156

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 4572, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1969