Skip to content

16 N Brookside DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block20504
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,144
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,700
57%
Improvement Value:$182,600
43%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,646+8.2%
2024$8,916+166.5%
1994$3,345+3.5%
1993$3,231+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$431,000
Sq Ft1,144DeedBook 24589, Page 1060Recorded4/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1962