Skip to content

28 N Brookside DrRockaway, NJ 07866

Built 1956

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Apr 28, 1997

Property Information

Block20504
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,476
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,200
62%
Improvement Value:$154,700
38%
Total Assessment$402,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+4.7%
2024$8,846+9.1%
2023$8,111+0.0%
2022$8,108+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4559, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1956