Skip to content

19 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block20505
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,488
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,200
54%
Improvement Value:$202,400
46%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,034+4.7%
2024$9,587+3.6%
2023$9,258+0.3%
2022$9,228+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954