Skip to content

4 Delaware AveRockaway, NJ 07866

Built 2004

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block20505
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,932
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,200
44%
Improvement Value:$293,100
56%
Total Assessment$523,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,292+3.6%
2024$11,863+4.7%
2023$11,326-0.0%
2022$11,330+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 23401, Page 1440Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$393,500

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 22556, Page 1181Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 20938, Page 1689

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$216,607
DeedBook 5965, Page 12