Skip to content

14 Delaware AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block20505
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,128
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,500
67%
Improvement Value:$114,200
33%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+5.0%
2024$7,481+7.9%
2023$6,936-0.2%
2022$6,952+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,500
Sq Ft1,128DeedBook 24903, Page 1693Recorded4/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960