Skip to content

112 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Dec 21, 2004

Property Information

Block20601
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,240
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,400
51%
Improvement Value:$224,400
49%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689+4.5%
2024$10,228+7.9%
2023$9,476+0.4%
2022$9,438-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 6241, Page 250

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4053, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1963