Skip to content

38 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block20601
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,382
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
50%
Improvement Value:$236,800
50%
Total Assessment$474,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,915+23.0%
2024$8,872+9.0%
2023$8,137+0.1%
2022$8,128+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4792, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1958