Skip to content

116 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block20601
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,380
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
58%
Improvement Value:$167,700
42%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,074+4.8%
2024$8,659+9.4%
2023$7,918+0.1%
2022$7,912+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,380DeedBook 24291, Page 920Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 22600, Page 695Recorded10/2/2014

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 22193, Page 1162

Property Built

Built

Year Built: 1954