Skip to content

21 Apache TrlRockaway, NJ 07866

Built 2003

Last Sale Price
$329,500
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block20603
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1.5SG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,272
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,200
55%
Improvement Value:$198,400
45%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+3.9%
2024$9,625+7.0%
2023$8,994-0.9%
2022$9,080+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,500

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 23324, Page 383Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5945, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 4469, Page 299