Skip to content

27 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block20701
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,270
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,200
39%
Improvement Value:$375,200
61%
Total Assessment$613,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,379+4.2%
2024$13,805+19.3%
2023$11,571+0.7%
2022$11,489+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000
Sq Ft2,270DeedBook 24215, Page 1050Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5598, Page 166

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4464, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1952