Skip to content

25 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$643,500
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block22002
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,268
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
42%
Improvement Value:$321,900
58%
Total Assessment$551,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948+4.4%
2024$11,446+7.3%
2023$10,668+0.6%
2022$10,603+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$643,500
Sq Ft2,268DeedBook 24783, Page 939Recorded7/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962