Skip to content

31 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1978

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block20701
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,964
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
46%
Improvement Value:$275,600
54%
Total Assessment$511,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,917+4.3%
2024$11,422+7.2%
2023$10,651+0.6%
2022$10,588+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,964DeedBook 24364, Page 139Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$350,500

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 23089, Page 1336Recorded3/3/2017

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6218, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1978