Skip to content

31 Reservoir RdRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Price
$444,750
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block21801
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,954
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,100
44%
Improvement Value:$284,200
56%
Total Assessment$504,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776+4.3%
2024$11,294+6.7%
2023$10,586+0.7%
2022$10,512+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$444,750

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 22788, Page 1971Recorded9/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1975