Skip to content

89 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block20702
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,677
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,500
48%
Improvement Value:$314,500
52%
Total Assessment$605,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,930+17.6%
2024$11,842+4.1%
2023$11,378+2.0%
2022$11,154+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,677DeedBook 24501, Page 508Recorded9/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958