Skip to content

103 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block20702
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,835
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,300
47%
Improvement Value:$306,900
53%
Total Assessment$579,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+3.2%
2024$13,081+4.1%
2023$12,570+2.1%
2022$12,313+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,835DeedBook 24498, Page 490Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft2,835DeedBook 22778, Page 535Recorded9/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953