Skip to content

43 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1948

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block21601
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,905
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,100
48%
Improvement Value:$394,700
52%
Total Assessment$758,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,471+3.2%
2024$16,935+4.1%
2023$16,276+2.0%
2022$15,949+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5206, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1948