Skip to content

151 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block20702
Lot39
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,594
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,200
52%
Improvement Value:$252,100
48%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,758+3.7%
2024$12,307+16.5%
2023$10,560+1.5%
2022$10,407+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,594DeedBook 24441, Page 871Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 21259, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1954