Skip to content

55 Miami TrlRockaway, NJ 07866

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block20801
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,620
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,700
56%
Improvement Value:$193,200
44%
Total Assessment$441,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,955+4.7%
2024$9,506+8.5%
2023$8,761+0.2%
2022$8,739+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,620DeedBook 24923, Page 1238Recorded5/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1962