Skip to content

78 Miami TrlRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Apr 22, 1997

Property Information

Block20802
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,902
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
51%
Improvement Value:$225,000
49%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,738+4.5%
2024$10,276+7.9%
2023$9,521+0.4%
2022$9,486+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954