Skip to content

181 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1993

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Nov 28, 2018

Property Information

Block20901
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,688
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,200
43%
Improvement Value:$322,200
57%
Total Assessment$566,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,528+3.6%
2024$13,054+3.2%
2023$12,646+1.7%
2022$12,438+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 23460, Page 222Recorded12/6/2018

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 22151, Page 840

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3842, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1993