Skip to content

187 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Mar 31, 1999

Property Information

Block20901
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,544
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,700
43%
Improvement Value:$363,900
57%
Total Assessment$635,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,184+3.6%
2024$14,652+2.2%
2023$14,338+1.7%
2022$14,103+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 4953, Page 109

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 3913, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1987