Skip to content

30 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$267,200
Last Sale Date
Sep 15, 1995

Property Information

Block21405
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,499
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,100
41%
Improvement Value:$367,400
59%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,715+3.4%
2024$14,230+2.2%
2023$13,923-0.9%
2022$14,046+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$267,200
DeedBook 4275, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1995