Skip to content

205 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 11, 2002

Property Information

Block20901
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,766
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
28%
Improvement Value:$603,200
72%
Total Assessment$835,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,779+3.4%
2024$19,121+4.6%
2023$18,280+1.3%
2022$18,049+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5660, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1958