Skip to content

239 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block20901
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,348
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,100
58%
Improvement Value:$163,100
42%
Total Assessment$388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,951+4.6%
2024$8,554+8.9%
2023$7,853+0.1%
2022$7,841+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 23446, Page 1701Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 21205, Page 722

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 4482, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1954