Skip to content

243 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block20901
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,520
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,300
60%
Improvement Value:$150,100
40%
Total Assessment$374,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+4.7%
2024$8,231+9.2%
2023$7,535+0.0%
2022$7,531+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 22345, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1954