Skip to content

227 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1974

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Sep 13, 2003

Property Information

Block21002
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,752
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,400
51%
Improvement Value:$227,000
49%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,751+4.4%
2024$10,294+7.6%
2023$9,570+0.4%
2022$9,529+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5992, Page 179

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 5329, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1974