Skip to content

229 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block21002
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,950
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,300
52%
Improvement Value:$220,900
48%
Total Assessment$460,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,659+4.5%
2024$10,202+7.6%
2023$9,485+0.4%
2022$9,446+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 22944, Page 98Recorded7/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960