Skip to content

175 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block21102
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,848
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
55%
Improvement Value:$196,100
45%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,028+4.6%
2024$9,591+8.5%
2023$8,843+0.2%
2022$8,821+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,848DeedBook 24525, Page 411Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 23005, Page 627Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 22573, Page 683Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1966