Skip to content

191 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block21102
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,496
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,900
59%
Improvement Value:$173,600
41%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,753+2.6%
2024$9,502+8.5%
2023$8,761+0.2%
2022$8,745+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,496DeedBook 24231, Page 895Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4985, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1977