Skip to content

54 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Feb 1, 1996

Property Information

Block21401
Lot105
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,412
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
37%
Improvement Value:$398,200
63%
Total Assessment$630,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,881+3.4%
2024$14,393+2.0%
2023$14,113-1.1%
2022$14,273+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 4330, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1996