Skip to content

8 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 23, 2009

Property Information

Block21401
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,908
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,600
51%
Improvement Value:$227,100
49%
Total Assessment$466,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,828+4.5%
2024$10,360+7.8%
2023$9,607+0.4%
2022$9,568+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 21339, Page 1870

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook 6603, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1977