Skip to content

33 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block21401
Lot68
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,096
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
60%
Improvement Value:$156,200
40%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941+4.7%
2024$8,536+9.5%
2023$7,799+0.0%
2022$7,796+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5209, Page 253

Property Sale

Sale
$159,200
DeedBook 4119, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1964