Skip to content

27 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Apr 29, 1996

Property Information

Block21404
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,100
30%
Improvement Value:$485,600
70%
Total Assessment$693,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,456+3.4%
2024$15,920+1.7%
2023$15,660-1.3%
2022$15,873+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 4373, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1996