Skip to content

37 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1998

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block21404
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,890
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,600
36%
Improvement Value:$456,700
64%
Total Assessment$715,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,889+3.4%
2024$16,334+2.0%
2023$16,018-1.1%
2022$16,202+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 23125, Page 93Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 4794, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1998